لوگو طاقچه
معرفی طاقچه بی‌نهایت و تغییرات آن نسبت به کتابخانه همگانی

طاقچه بی‌نهایت چیست؟ پاسخ به برخی پرسش‌های متداول

در 8 دقیقه بخوانید
31,650 بازدید

همه‌ی ما حداقل یک‌بار سر و کارمان به کتابخانه محله، مدرسه و یا دانشگاه خورده است. اگر عاشق کتاب و کتاب خواندن باشید، حتما شور و شوق بسیاری را در اولین برخورد با کتابخانه عمومی تجربه کردید. اینکه بتوانید یک عالم کتاب را برای مدتی محدود به امانت بگیرید و از خواندنش لذت ببرید. ایده طاقچه بی‌نهایت هم از چنین تجربه‌ای آمده است. پیشنهاد می‌کنیم اول تا انتهای یادداشت بخوانید، سپس دوباره سری به اینجا بزنید و اپلیکیشن طاقچه را نصب کنید و برای خودتان اشتراک طاقچه بی‌نهایت تهیه کنید.

طاقچه بی‌نهایت چیست؟

طاقچه بی‌نهایت چیزی شبیه کتابخانه عمومی است که در آن می‌توانید کتاب‌ها را برای مدت محدودی به ازای پرداخت حق عضویت قرض بگیرید. ولی همه‌ی این ماجرا به صورت مجازی اتفاق می‌افتد. بعد از تمام شدن زمان عضویت، کتاب‌ها را باید به کتابخانه برگردانید و به همین دلیل کتاب‌ها از کتابخانه‌ی شما حذف می‌شوند.. اگر بخواهید دوباره کتاب را بخوانید، یا می‌توانید از فروشگاه طاقچه آن را به صورت دائمی بخرید و یا اینکه دوباره عضویت کتابخانه‌تان را تمدید کنید.

در طاقچه بی‌نهایت چند کتاب وجود دارد؟

این امکان فقط برای بخشی از کتاب‌های الکترونیکی طاقچه فعال است. وقتی وارد قسمت طاقچه بی‌نهایت می‌شوید، تعداد کتاب‌های آن را در اولین باکس می‌توانید ببینید. به صورت پیوسته در حال اضافه کردن کتاب به این بخش هستیم. برای اینکه حق کپی‌رایت را رعایت کنیم تمام کتاب‌ها قبل از اضافه شدن با ناشر هماهنگ می‌شوند.
در حال حاضر کتاب‌های صوتی در این بخش قرار ندارند. در تلاش هستیم  که در آینده کتاب‌های صوتی را نیز به این بخش اضافه کنیم.

چند کتاب به صورت همزمان می‌توانم از طاقچه بی‌نهایت قرض بگیرم؟

شما وقتی حق عضویت را پرداخت می‌کنید به صورت نامحدود به همه کتاب‌های بخش طاقچه بی‌نهایت دسترسی دارید. مانند وقتی که وارد بخش کتاب‌ها در کتابخانه عمومی می‌شوید. می‌توانید همه کتاب‌ها را ورق بزنید و بخوانید. اما فقط تعداد محدودی را می‌توانید به خانه ببرید.

دلیل کتابخانه‌های عمومی برای سقف امانت دادن این است که موجودی کتاب‌هایشان از حدی کمتر نشود و بتوانند به همه اعضایشان خدمات‌رسانی کنند. اما در طاقچه قضیه فرق می‌کند.

برعکس کتابخانه‌های عمومی که در آن با هر بار به امانت دادن کتاب‌ها سودی به ناشر کتاب و نویسنده آن نمی‌رسد، در طاقچه بخشی از هزینه‌ای که به عنوان اشتراک می‌پردازید، به ناشر پرداخت می‌شود. به این صورت که بسته به این که چه مدتی کتاب در وضعیت در حال مطالعه شما قرار دارد، درصد مشخصی از اشتراک شما به ناشر پرداخت می‌شود.

برای همین ما نیاز داریم درک دقیقی از اینکه چه میزان کتاب واقعا استفاده شده داشته باشیم تا با ناشر تسویه حساب دقیق‌تری داشته باشیم. به همین دلیل قوانین زیر را برقرار کردیم تا بتوانیم  قانون کپی‌رایت را رعایت کنیم:

  • هر کاربر فقط یک کتاب را به صورت آفلاین (بدون دسترسی به اینترنت) می‌تواند داشته باشد.
  • به صورت همزمان فقط یک کتاب در وضعیت در حال خواندن قرار می‌گیرد و با برداشتن کتاب جدیدی از طاقچه بی‌نهایت، فایل کتاب قبلی از دستگاه شما حذف می شود و کتاب جدید در وضعیت در حال خواندن قرار می‌گیرد.
  • یک کاربر در هر ۲۴ ساعت تا ۳۰ جلد کتاب را می‌تواند دانلود کند و ببیند.

آیا کتاب صوتی در طاقچه بی‌نهایت وجود دارد؟

پاسخ سرراست این سوال این است که خیر. هنوز کتاب‌های صوتی وارد قسمت طاقچه بی‌نهایت نشده‌اند. اما تلاش می‌کنیم که در آینده برای کتاب‌های صوتی هم فکری کنیم.

از کجا بفهمم کتاب مورد علاقه‌ام در طاقچه بی‌نهایت وجود دارد؟

برای این کار دو راه وجود دارد. اول اینکه وارد قسمت طاقچه بی‌نهایت شوید و در میان قفسه‌هایش دنبال کتاب و یا کتاب‌های مورد علاقه‌تان بگردید و برآورد کنید که آیا خرید اشتراک به نفعتان هست یا نه. دو اینکه اسم کتاب را در بخش جستجو بنویسید و وارد صفحه جزئیات معرفی کتاب شوید. اگر گزینه دریافت از طاقچه بی‌نهایت فعال بود، یعنی کتاب در طاقچه بی‌نهایت وجود دارد. در غیر این صورت کتاب در بی‌نهایت وجود ندارد و تنها با خرید کتاب می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

تفاوت خرید کتاب با خرید اشتراک طاقچه بی نهایت چیست؟

وقتی کتابی را به صورت مجزا می‌خرید، کتاب همیشه در کتابخانه‌تان قرار دارد. اما زمانی که اشتراک طاقچه بی‌نهایت را می‌خرید، پس از پایان مدت زمان عضویت شما، کتاب از دسترستان خارج می‌شود و دیگر نمی‌توانید کتاب را بخوانید.

تفاوت طاقچه بی‌نهایت و کتابخانه همگانی چیست؟

اگر از دوستان قدیمی طاقچه هستید، حتما می دانید که ۵ اسفند ۱۳۹۸ برای طاقچه روز بزرگی بود. روزی بود که سایت و اپلیکیشن طاقچه تغییرات بزرگی کرد. در این روز «کتابخانه همگانی» به «طاقچه بی‌نهایت» تغییر نام پیدا کرد. علتش هم این است که نام آن کژتابی داشت و باعث به وجود آمدن پرسش‌های بسیاری شد. پس پاسخ اصلی این سوال این است که تفاوتی با هم ندارند.

کتابخانه همگانی در نسخه‌ی جدید چه تغییراتی کرده است؟

مهم‌ترین تغییر کتابخانه‌ی همگانی در نسخه‌ی جدید، تغییر نام آن به « طاقچه بی‌نهایت» بود. دلیلش هم ساده است. ما بارها در قسمت بازخوردهای اپلیکیشن و نظرات در شبکه‌های اجتماعی با این موضوع مواجه می‌شدیم که دوستانمان برداشت اشتباهی از این عنوان دارند. ما دنبال نامی بودیم که در نگاه اول تعداد زیاد کتاب‌های این بخش را القا کند و در مرحله‌ی بعدی دوستانمان بدون برداشت اولیه‌ی ذهنی ترغیب شوند تا بخش معرفی این طرح را بخوانند و با آن آشنا شوند. از طرفی این نام با کتابخانه‌های عمومی فیزیکی که در سطح شهر وجود دارد، مشابهت داشت. ما به دنبال نامی بودیم که دوستمانمان دقیقا حس کنند این بخشی جدا از طاقچه نیست. برای همین عنوان «طاقچه بی‌نهایت» را انتخاب کردیم.

تغییر هویت بصری

ظاهر این بخش هم مثل بقیه‌ی بخش‌های نسخه‌ی جدید اپلیکیشن طاقچه تغییر کرده است. استفاده از پالت رنگی جدید، طراحی جلد کتاب‌ها به صورتی که حس کتاب را بیشتر القا کند، تنوع امکانات چیدن ویترین و اضافه شدن دسته‌بندی کتاب‌ها با ظاهری جدید به صفحه‌ی اصلی «طاقچه بی‌نهایت» از عمده‌ی تغییرهایی است که در این نسخه ایجاد کردیم.

همچنین به دلیل اینکه این طرح فقط در طاقچه وجود دارد، بخش زیادی از کسانی که به تازگی با کتاب الکترونیکی آشنا شده‌اند، با آن ممکن است آشنایی نداشته باشند. برای همین سعی کردیم در همان ویترین طاقچه بی‌نهایت در قالب چند جمله توضیح دهیم طاقچه بی‌نهایت چیست.

چگونه در طاقچه بی‌نهایت عضو شویم؟

در تصویر زیر مراحل عضویت در طاقچه بی‌نهایت را توضیح دادیم.

طاقچه بی نهایت چیست
مراحل عضویت در طاقچه بی‌نهایت
برای شروع چه کتاب‌هایی را می‌توانیم در طاقچه بی‌نهایت بخوانیم؟

در طاقچه بی‌نهایت کتاب‌های زیادی وجود دارد و ما هم در تلاش هستیم تا با همکاری نشرهای مختلف کتاب‌های بیشتری به این بخش اضافه کنیم. اگر از تازه واردهای این بخش هستید پیشنهاد می‌کنیم ادامه‌ی این یادداشت را بخوانید و با این کتاب‌ها به دنیای بی‌نهایت طاقچه وارد شوید.

پرورش خلاقیت با «صید ماهی بزرگ»

دیوید لینچ کارگردان مشهور آمریکایی است که استاد ساختن فیلم‌های نمادین و با صحنه‌های سورئالیستی است. صحنه‌هایی رویاگونه که مرز میان واقعیت و رویا در آن‌ها برداشته می‌شود. تقریبا هیچ کدام از فیلم‌های لینچ جزو فیلم‌های معروف و پرفروش نیست. اما این موضوع چیزی از نبوغ و ارزش فیلم‌های او کم نمی‌کند. او برنده نخل طلای جشنواره کن است و روزنامه‌ی گاردین در سال ۲۰۰۳ او را به عنوانی یکی از بزرگترین فیلم‌سازهای زنده‌ی دنیا برگزید.

دیوید لینچ در کتاب «صید ماهی بزرگ» برای اولین بار از سبک شخصی‌اش برای پرورش خلاقیت گفته است. اینکه چطور با کمک مراقبه توانسته سی سال صحنه‌هایی خلاقانه روی پرده‌ی نقره‌ای سینما خلق کند. دیوید لینچ باور دارد ایده‌ها مانند ماهی هستند. اگر در سطح آب باشید نهایتا می‌توانید ماهی‌های کوچک و معمولی را شکار کنید. اما ماهی‌های بزرگ و خاص در عمق آب هستند. برای همین باید عمیق شوید.

نسخه‌ی چاپی این کتاب ۱۸۹ صفحه است. با توجه به سبک نگارش کتاب و نکات بسیاری که در بخش‌های مختلف آن توضیح داده شده، می‌توانید با داشتن برنامه‌ی منظم مطالعه روزانه، در یک ماه این کتاب را بخوانید. البته فراموش نکنید که دفترچه یادداشتی کنار خود داشته باشید و خلاصه‌ای از این کتاب برای خودتان تهیه کنید.

شکستن حد و مرزهای ذهن با «حافظه نامحدود»

برای چند ثانیه چشمانتان را ببندید و تصور کنید که همه‌ی آنچه که در حال یادگیری آن هستید، به سرعت در ذهنتان ثبت می‌شود و هر کس سوالی از شما می‌پرسد، به سرعت می‌توانید پاسخش را بر اساس دانشتان بدهید. اگر ذهنتان چنین توانایی منحصر به فردی داشته باشد، می‌توانید مسیر پیشرفت شغلی و تحصیلی را با سرعت طی کنید. اما همه‌ی ما می‌دانیم که فراموش‌کاری جزیی از فرایند یادگیری است.

با این‌حال راه‌های بسیاری برای تقویت حافظه وجود دارد. کوین هورسلی بیش از ۲۵ سال در زمینه‌ی توانایی‌های ذهن و حافظه تحقیق کرده و حالا نتایج تحقیقاتش را در کتاب حافظه نامحدود با زبانی ساده در اختیار همه قرار داده است. کوین هورسلی کتاب حافظه نامحدود را در ۱۶ فصل نوشته است و در هر فصل راهکارهایی برای شکستن حد و مرز حافظه به ما گفته است.

نسخه‌ی چاپی کتاب حافظه نامحدود ۱۶۰ صفحه است. با توجه به زبان ساده و روانی که دارد می‌توانید با داشتن برنامه‌ی منظم روزانه در کمتر از یک ماه این کتاب را بخوانید. البته خواندن این کتاب کافی نیست. پیشنهاد می‌کنیم نکته‌های این کتار را در قالب چک‌لیستی برای خودتان بنویسید و در اتاق یا میز کارتان قرار دهید تا همیشه این تمرین‌های ذهنی را انجام دهید. داشتن حافظه‌ای نامحدود نیاز به تمرینی همیشگی و مستمر دارد.

«مرشد و مارگاریتا»، داستانی که بعد از مرگ نویسنده‌اش منتشر شد

میخائیل بولگاکف نویسنده‌ی روس از سال ۱۹۲۸ شروع به نوشتن کتابی کرد به نام مرشد و مارگاریتا. اولین نسخه‌ای را که از این کتاب نوشت با دستان خودش آتش زد. چرا که شرایط خفقان‌آور و جو ناامید کننده شوروی در آن دوران روح او را به تهلیل برده بود. در سال ۱۹۳۱ میخائیل بولگاکف دوباره نوشتن مرشد و مارگاریتا را شروع کرد. چهار سال بعد پیش‌نویس اولیه آن آماده شد. پیش‌نویس‌های بعدی را با همراهی همسرش نوشت. اما در سال ۱۹۴۰ قبل از اینکه کتابش را بر روی پیشخان کتابفروشی‌ها ببیند، به خاطر بیماری از دنیا رفت.

همسرش در سال ۱۹۴۱ مرشد و مارگاریتا را به پایان رساند.  اما در زمان استالین اجازه‌ی انتشار آن را پیدا نکرد. بعد از آن هم با سانسور جدی و با تیراژ محدود منتشر شد. ولی به محض انتشار، یک شبه، همه‌ی نسخه‌های آن به فروش رسید.

مرشد و مارگاریتا روایتی از سه داستان موازی است. سفر شیطان به مسکو، داستان پونتیوس پیلاطس و به صلیب کشیده شدن مسیح و داستان عشق مرشد و مارگاریتا. این کتاب با سبک رئالیسم جادویی نوشته شده و اتفاق‌های درون آن همگی نمادین هستند.

این رمان چندان رمان ساده‌خوانی نیست. برای همین اگر به تازگی کتابخوانی را شروع کردید، بهتر است کمی بیشتر درباره‌ی این کتاب تحقیق کنید. با این حال آنقدر جذاب هست که زمان بیشتری بگذارید و کتاب را بخوانید. نسخه‌ی چاپی این کتاب ۴۴۳ صفحه است. با توجه به حالت نمادین و سورئال داستان و ارزش ادبی آن، بهتر است بین یک تا دو ماه برای خواندنش وقت بگذارید. البته اگر کتابخوان حرفه‌ای هستید، در کمتر از این مدت هم می‌توانید خواندن این کتاب را به پایان برسانید.

«سگ‌سالی»، روایت مردی که ۲۴ سال خود را حبس می‌کند

بلقیس سلیمانی نویسنده زن ایرانی است که تاب ه حال چندین کتاب را نوشته و برنده‌ی جایزه‌های ادبی مختلفی شده است. در کتاب سگ‌سالی، بلقیس سلیمانی ماجرای مردی از اعضای دون‌پایه گروهک مجاهدین را در کتاب سگ سالی روایت می‌کند که توانسته پس از حوادث سال ۱۳۶۰ و دستگیری هم‌گروهی‌هایش، از دست نیروهای امنیتی حکومتی بگریزد و حالا به شهر خودش گوران آمده است. او ۲۴ سال از ترس دستگیری خودش را در طویله حبس می‌کند. قلندر در این سال‌ها خاطراتش را مرور می‌کند و ما هم با او همراه می‌شویم تا با بخشی از تاریخ معاصر کشورمان در قالب داستان آشنا شویم.

سگ سالی از جمله کتاب‌های راحت‌خوان و کم حجم است. برای همین می‌توانید در کمتر از یک ماه این کتاب را بخوانید و دنیای قلندر را تجربه کنید.

«خودآموز فلسفه»، برای آن‌هایی که می‌خواهند فلسفه را شروع کنند.

مل تامپسون فیلسوف معاصر انگلیسی است که کتاب‌های بسیاری با موضوع فلسفه نوشته است. خودآموز فلسفه کتابی است که نویسنده در ۷ فصل نوشته. این کتاب همانطور که از نامش پیداست، قرار است به کسانی کمک کند که می‌خواهند به صورت خودآموز فلسفه را یاد بگیرند. اما بر عکس بسیاری از کتاب‌ها که اندیشه فلیسوف‌های بزرگ را به صورت خلاصه و تقلیل یافته بیان می‌کنند، این کتاب بر پرسش‌ها و مفاهیم اصلی تمرکز می‌کند.

فصل اول این کتاب درباره معرفت‌شناسی است. در این فصل کسانی که نمی‌دانند معرفت‌شناسی چیست و یا آشنایی کمی با آن دارند، با این مفهوم آشنا می‌شوند. فصل دوم درباره فلسفه‌ی دین است. در این بخش به استدلال‌های رد یا قبول خدا اشاره می‌شود. فصل سوم درباره فلسفه ذهن است. نظریه‌هایی مانند هوش مصنوعی، ماتریالیسم و ایده‌الیسم در این فصل به صورت خلاصه آورده می‌شود. فصل چهارم این کتاب درباره فلسفه علم است. این فصل به مباحثی نظیر علم، مسائل علمی و دانشمندان می‌پردازد. فلسفه اخلاق موضوع فصل بعدی این کتاب است. سه بحث جدی در فلسفه اخلاق یعنی فایده‌گرایی، فضیلت‌گرایی و اخلاق کانتی در این فصل بررسی شده است. فصل ششم درباره فلسفه سیاسی است. مفاهیمی مانند قرارداد اجتماعی، اراده عمومی و عدالت در این فصل بررسی شده است. فصل آخر این کتاب درباره مفاهیم و نظریات روز فلسفه جهان است. موضوعاتی نظیر اگزیستانسیالیسم و پدیدارشناسی در این فصل بررسی می‌شوند.

با وجود اینکه این کتاب ۲۶۷ صفحه دارد، مطالب مهم و ارزشمند آن باعث می‌شود که با این کتاب بیش از ۱ ماه نیاز باشد همراه شویم. البته بسته به اینکه چقدر از مبانی و مفاهیم فلسفه سر در بیاورید، این زمان تغییر می‌کند. اگر اهل خواندن کتاب‌های فلسفی باشید، کمتر از یک ماه و اگر به تازگی این حوزه را شروع کرده‌اید، حتی ممکن است دو ماه درگیر این کتاب باشید.

 


Avatar

طاقچه


اشتراک گذاری یادداشت
1 1 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
121 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
یادداشت های مشابه

دانلود کتاب از اپلیکیشن طاقچه

نصب طاقچه