طاقچه بی‌نهایت چیست؟ معرفی ۵ کتاب برای شروع

طاقچه بی‌نهایت چیست؟ معرفی ۵ کتاب برای شروع

۱۳۹۸-۱۲-۱۰ 42 نویسنده طاقچه
در ۶ دقیقه بخوانید

همانطور که در یادداشت « طاقچه‌ی جدید آوردیم…» خواندید، ما در  طاقچه به خاطر دلیل‌های مختلفی تصمیم گرفتیم نسخه‌ی جدیدی از اپلیکیشن طاقچه را تهیه کنیم. این نسخه نسبت به نسخه‌های پیشین، تغییرات بزرگی کرده است. یکی از این تغییرات، در بخش کتابخانه‌ی همگانی اتفاق افتاد. کتابخانه‌ی همگانی طرحی بود که از سال ۱۳۹۷ در طاقچه با هدف کاهش هزینه‌های کتابخوانی ایجاد شد. در این طرح با پرداخت حق عضویت به بخشی از کتاب‌های طاقچه در مدت زمان محدود دسترسی داشتید. کتاب‌های این قسمت با همکاری نشرهای مختلف انتخاب می‌شدند. بر اساس تعداد دفعاتی که یک کتاب در کتابخانه‌ی همگانی دریافت می شد، مبلغی را به ناشر پرداخت می‌کردیم. با این‌کار حقوق مولف هم به طور کامل رعایت می‌شد.

کتابخانه همگانی در نسخه‌ی جدید چه تغییراتی کرده است؟

مهم‌ترین تغییر کتابخانه‌ی همگانی در نسخه‌ی جدید، تغییر نام آن به « طاقچه بی‌نهایت» بود. دلیلش هم ساده است. ما بارها در قسمت بازخوردهای اپلیکیشن و نظرات در شبکه‌های اجتماعی با این موضوع مواجه می‌شدیم که دوستانمان برداشت اشتباهی از این عنوان دارند. ما دنبال نامی بودیم که در نگاه اول تعداد زیاد کتاب‌های این بخش را القا کند و در مرحله‌ی بعدی دوستانمان بدون برداشت اولیه‌ی ذهنی ترغیب شوند تا بخش معرفی این طرح را بخوانند و با آن آشنا شوند. از طرفی این نام با کتابخانه‌های عمومی فیزیکی که در سطح شهر وجود دارد، مشابهت داشت. ما به دنبال نامی بودیم که دوستمانمان دقیقا حس کنند این بخشی جدا از طاقچه نیست. برای همین عنوان «طاقچه بی‌نهایت» را انتخاب کردیم.

تغییر هویت بصری

ظاهر این بخش هم مثل بقیه‌ی بخش‌های نسخه‌ی جدید اپلیکیشن طاقچه تغییر کرده است. استفاده از پالت رنگی جدید، طراحی جلد کتاب‌ها به صورتی که حس کتاب را بیشتر القا کند، تنوع امکانات چیدن ویترین و اضافه شدن دسته‌بندی کتاب‌ها با ظاهری جدید به صفحه‌ی اصلی «طاقچه بی‌نهایت» از عمده‌ی تغییرهایی است که در این نسخه ایجاد کردیم.

همچنین به دلیل اینکه این طرح فقط در طاقچه وجود دارد، بخش زیادی از کسانی که به تازگی با کتاب الکترونیکی آشنا شده‌اند، با آن ممکن است آشنایی نداشته باشند. برای همین سعی کردیم در همان ویترین طاقچه بی‌نهایت در قالب چند جمله توضیح دهیم طاقچه بی‌نهایت چیست.

کتابخانه‌ای مجزا برای کتاب‌های طاقچه بی‌نهایت

اگر اهل قرض گرفتن کتاب از کتابخانه باشید، می‌دانید که روزی باید آن کتاب را پس دهید. برای همین خیلی‌ها در قسمت متفاوتی از کتابخانه‌شان آن‌ها را قرار می‌دهند تا یادشان باشد سریع‌تر باید آن‌ها را بخوانند. با همین ایده ما در قسمت کتابخانه‌ی من، بخش مجزایی برای کتاب‌هایی که از «طاقچه بی‌نهایت» قرض گرفتید، طراحی کردیم.

چند کتاب در طاقچه بی‌نهایت قرار دارد؟

این سوالی است که قبل از خریدن عضویت طاقچه بی‌نهایت ممکن است برای شما پیش بیاید. برای همین ما شمارشگر کتاب‌های طاقچه بی‌نهایت را در ویترین این بخش قرار دادیم. مزیت این کار این است که بدانید به مرور چند کتاب به کتابخانه همگانی اضافه می‌شود.

چگونه در طاقچه بی‌نهایت عضو شویم؟

در تصویر زیر مراحل عضویت در طاقچه بی‌نهایت را توضیح دادیم.

طاقچه بی نهایت چیست

مراحل عضویت در طاقچه بی‌نهایت

برای شروع چه کتاب‌هایی را می‌توانیم در طاقچه بی‌نهایت بخوانیم؟

در طاقچه بی‌نهایت کتاب‌های زیادی وجود دارد و ما هم در تلاش هستیم تا با همکاری نشرهای مختلف کتاب‌های بیشتری به این بخش اضافه کنیم. اگر از تازه واردهای این بخش هستید پیشنهاد می‌کنیم ادامه‌ی این یادداشت را بخوانید و با این کتاب‌ها به دنیای بی‌نهایت طاقچه وارد شوید.

پرورش خلاقیت با «صید ماهی بزرگ»

دیوید لینچ کارگردان مشهور آمریکایی است که استاد ساختن فیلم‌های نمادین و با صحنه‌های سورئالیستی است. صحنه‌هایی رویاگونه که مرز میان واقعیت و رویا در آن‌ها برداشته می‌شود. تقریبا هیچ کدام از فیلم‌های لینچ جزو فیلم‌های معروف و پرفروش نیست. اما این موضوع چیزی از نبوغ و ارزش فیلم‌های او کم نمی‌کند. او برنده نخل طلای جشنواره کن است و روزنامه‌ی گاردین در سال ۲۰۰۳ او را به عنوانی یکی از بزرگترین فیلم‌سازهای زنده‌ی دنیا برگزید.

دیوید لینچ در کتاب «صید ماهی بزرگ» برای اولین بار از سبک شخصی‌اش برای پرورش خلاقیت گفته است. اینکه چطور با کمک مراقبه توانسته سی سال صحنه‌هایی خلاقانه روی پرده‌ی نقره‌ای سینما خلق کند. دیوید لینچ باور دارد ایده‌ها مانند ماهی هستند. اگر در سطح آب باشید نهایتا می‌توانید ماهی‌های کوچک و معمولی را شکار کنید. اما ماهی‌های بزرگ و خاص در عمق آب هستند. برای همین باید عمیق شوید.

نسخه‌ی چاپی این کتاب ۱۸۹ صفحه است. با توجه به سبک نگارش کتاب و نکات بسیاری که در بخش‌های مختلف آن توضیح داده شده، می‌توانید با داشتن برنامه‌ی منظم مطالعه روزانه، در یک ماه این کتاب را بخوانید. البته فراموش نکنید که دفترچه یادداشتی کنار خود داشته باشید و خلاصه‌ای از این کتاب برای خودتان تهیه کنید.

شکستن حد و مرزهای ذهن با «حافظه نامحدود»

برای چند ثانیه چشمانتان را ببندید و تصور کنید که همه‌ی آنچه که در حال یادگیری آن هستید، به سرعت در ذهنتان ثبت می‌شود و هر کس سوالی از شما می‌پرسد، به سرعت می‌توانید پاسخش را بر اساس دانشتان بدهید. اگر ذهنتان چنین توانایی منحصر به فردی داشته باشد، می‌توانید مسیر پیشرفت شغلی و تحصیلی را با سرعت طی کنید. اما همه‌ی ما می‌دانیم که فراموش‌کاری جزیی از فرایند یادگیری است.

با این‌حال راه‌های بسیاری برای تقویت حافظه وجود دارد. کوین هورسلی بیش از ۲۵ سال در زمینه‌ی توانایی‌های ذهن و حافظه تحقیق کرده و حالا نتایج تحقیقاتش را در کتاب حافظه نامحدود با زبانی ساده در اختیار همه قرار داده است. کوین هورسلی کتاب حافظه نامحدود را در ۱۶ فصل نوشته است و در هر فصل راهکارهایی برای شکستن حد و مرز حافظه به ما گفته است.

نسخه‌ی چاپی کتاب حافظه نامحدود ۱۶۰ صفحه است. با توجه به زبان ساده و روانی که دارد می‌توانید با داشتن برنامه‌ی منظم روزانه در کمتر از یک ماه این کتاب را بخوانید. البته خواندن این کتاب کافی نیست. پیشنهاد می‌کنیم نکته‌های این کتار را در قالب چک‌لیستی برای خودتان بنویسید و در اتاق یا میز کارتان قرار دهید تا همیشه این تمرین‌های ذهنی را انجام دهید. داشتن حافظه‌ای نامحدود نیاز به تمرینی همیشگی و مستمر دارد.

«مرشد و مارگاریتا»، داستانی که بعد از مرگ نویسنده‌اش منتشر شد

میخائیل بولگاکف نویسنده‌ی روس از سال ۱۹۲۸ شروع به نوشتن کتابی کرد به نام مرشد و مارگاریتا. اولین نسخه‌ای را که از این کتاب نوشت با دستان خودش آتش زد. چرا که شرایط خفقان‌آور و جو ناامید کننده شوروی در آن دوران روح او را به تهلیل برده بود. در سال ۱۹۳۱ میخائیل بولگاکف دوباره نوشتن مرشد و مارگاریتا را شروع کرد. چهار سال بعد پیش‌نویس اولیه آن آماده شد. پیش‌نویس‌های بعدی را با همراهی همسرش نوشت. اما در سال ۱۹۴۰ قبل از اینکه کتابش را بر روی پیشخان کتابفروشی‌ها ببیند، به خاطر بیماری از دنیا رفت.

همسرش در سال ۱۹۴۱ مرشد و مارگاریتا را به پایان رساند.  اما در زمان استالین اجازه‌ی انتشار آن را پیدا نکرد. بعد از آن هم با سانسور جدی و با تیراژ محدود منتشر شد. ولی به محض انتشار، یک شبه، همه‌ی نسخه‌های آن به فروش رسید.

مرشد و مارگاریتا روایتی از سه داستان موازی است. سفر شیطان به مسکو، داستان پونتیوس پیلاطس و به صلیب کشیده شدن مسیح و داستان عشق مرشد و مارگاریتا. این کتاب با سبک رئالیسم جادویی نوشته شده و اتفاق‌های درون آن همگی نمادین هستند.

این رمان چندان رمان ساده‌خوانی نیست. برای همین اگر به تازگی کتابخوانی را شروع کردید، بهتر است کمی بیشتر درباره‌ی این کتاب تحقیق کنید. با این حال آنقدر جذاب هست که زمان بیشتری بگذارید و کتاب را بخوانید. نسخه‌ی چاپی این کتاب ۴۴۳ صفحه است. با توجه به حالت نمادین و سورئال داستان و ارزش ادبی آن، بهتر است بین یک تا دو ماه برای خواندنش وقت بگذارید. البته اگر کتابخوان حرفه‌ای هستید، در کمتر از این مدت هم می‌توانید خواندن این کتاب را به پایان برسانید.

«سگ‌سالی»، روایت مردی که ۲۴ سال خود را حبس می‌کند

بلقیس سلیمانی نویسنده زن ایرانی است که تاب ه حال چندین کتاب را نوشته و برنده‌ی جایزه‌های ادبی مختلفی شده است. در کتاب سگ‌سالی، بلقیس سلیمانی ماجرای مردی از اعضای دون‌پایه گروهک مجاهدین را در کتاب سگ سالی روایت می‌کند که توانسته پس از حوادث سال ۱۳۶۰ و دستگیری هم‌گروهی‌هایش، از دست نیروهای امنیتی حکومتی بگریزد و حالا به شهر خودش گوران آمده است. او ۲۴ سال از ترس دستگیری خودش را در طویله حبس می‌کند. قلندر در این سال‌ها خاطراتش را مرور می‌کند و ما هم با او همراه می‌شویم تا با بخشی از تاریخ معاصر کشورمان در قالب داستان آشنا شویم.

سگ سالی از جمله کتاب‌های راحت‌خوان و کم حجم است. برای همین می‌توانید در کمتر از یک ماه این کتاب را بخوانید و دنیای قلندر را تجربه کنید.

«خودآموز فلسفه»، برای آن‌هایی که می‌خواهند فلسفه را شروع کنند.

مل تامپسون فیلسوف معاصر انگلیسی است که کتاب‌های بسیاری با موضوع فلسفه نوشته است. خودآموز فلسفه کتابی است که نویسنده در ۷ فصل نوشته. این کتاب همانطور که از نامش پیداست، قرار است به کسانی کمک کند که می‌خواهند به صورت خودآموز فلسفه را یاد بگیرند. اما بر عکس بسیاری از کتاب‌ها که اندیشه فلیسوف‌های بزرگ را به صورت خلاصه و تقلیل یافته بیان می‌کنند، این کتاب بر پرسش‌ها و مفاهیم اصلی تمرکز می‌کند.

فصل اول این کتاب درباره معرفت‌شناسی است. در این فصل کسانی که نمی‌دانند معرفت‌شناسی چیست و یا آشنایی کمی با آن دارند، با این مفهوم آشنا می‌شوند. فصل دوم درباره فلسفه‌ی دین است. در این بخش به استدلال‌های رد یا قبول خدا اشاره می‌شود. فصل سوم درباره فلسفه ذهن است. نظریه‌هایی مانند هوش مصنوعی، ماتریالیسم و ایده‌الیسم در این فصل به صورت خلاصه آورده می‌شود. فصل چهارم این کتاب درباره فلسفه علم است. این فصل به مباحثی نظیر علم، مسائل علمی و دانشمندان می‌پردازد. فلسفه اخلاق موضوع فصل بعدی این کتاب است. سه بحث جدی در فلسفه اخلاق یعنی فایده‌گرایی، فضیلت‌گرایی و اخلاق کانتی در این فصل بررسی شده است. فصل ششم درباره فلسفه سیاسی است. مفاهیمی مانند قرارداد اجتماعی، اراده عمومی و عدالت در این فصل بررسی شده است. فصل آخر این کتاب درباره مفاهیم و نظریات روز فلسفه جهان است. موضوعاتی نظیر اگزیستانسیالیسم و پدیدارشناسی در این فصل بررسی می‌شوند.

با وجود اینکه این کتاب ۲۶۷ صفحه دارد، مطالب مهم و ارزشمند آن باعث می‌شود که با این کتاب بیش از ۱ ماه نیاز باشد همراه شویم. البته بسته به اینکه چقدر از مبانی و مفاهیم فلسفه سر در بیاورید، این زمان تغییر می‌کند. اگر اهل خواندن کتاب‌های فلسفی باشید، کمتر از یک ماه و اگر به تازگی این حوزه را شروع کرده‌اید، حتی ممکن است دو ماه درگیر این کتاب باشید.

 

(۷,۶۰۲ بازدید تا امروز)
اشتراک گذاری