۲۰ رمان عاشقانه برای دوران عاشقی

۲۰ رمان عاشقانه برای دوران عاشقی

۱۳۹۸-۰۳-۰۱ 2 نویسنده پردیس جلالی
در ۷ دقیقه بخوانید

همه‌ی ما به کمی عشق در زندگی احتیاج داریم. تجربه‌ی داستان‌های عاشقانه اما، می‌تواند جایی جز در جهان واقعی اتفاق بیفتد. ما می‌توانیم بخشی از این ماجراها را، لابه‌لای کلمات یک رمان عاشقانه جست و جو کنیم. کتاب‌ها، می‌توانند دستان ما را بگیرند و جذاب‌ترین تصاویر عاشقانه‌ی جهان را نشانمان دهند.

در این یادداشت، با ۲۰ رمان عاشقانه‌ آشنا می‌شویم که ما را با این احساس پیچیده‌ی انسانی آشنا می‌کنند. احساسی که گاهی با شور و شگفتی و گاهی با اشک و آه همراه است.

تجربه‌ی یک عشق در حال رشد در «بلندی‌های بادگیر»

بلندی‌های بادگیر اولین رمان امیلی برونته است. مضمون این رمان عاشقانه پیرامون دورویی، اخلاقیات، طبقات اجتماعی و نابرابری‌های جنسیتی است. داستان در اواخر قرن ۱۸ و در انگلستان روایت می‌شود.

داستان بلندی‌های بادگیر، داستان عشق شورانگیز هیتکلیف و کاترین، دختر کارفرمایش است. این دو که از کودکی درکنار یکدیگر بوده و با هم بزرگ شده‌اند، کم کم به یکدیگر علاقمند می‌شوند. اما موقعیت اجتماعی هیتکلیف که برای پدر کاترین کار می‌کند، او را ناامید کرده و آغازگر فراق می‌شود.

بر اساس این رمان تاکنون نه فیلم سینمایی ساخته شده است. جدیدترین نسخه آن در سال ۲۰۱۱ به کارگردانی آندریا آرنولد ساخته شده است.

 

عشق در نوانخانه با «دشمن عزیز»

این رمان عاشقانه در واقع ادامه رمان مشهور بابا لنگ‌دراز است. سالی مک‌براید مهربان و همیشه حمایتگر جودی ابوت، حالا از طرف او و جرویس پندلتون، مسئولیت نوانخانه‌ای را بر عهده گرفته تا بهترین مدیر بچه‌های بی‌سرپرست باشد. البته ماجرایی عاشقانه و پر فراز و نشیب را با پزشک نوانخانه یا همان «دشمن عزیز» خود آغاز کند.

بر اساس این رمان یک سریال ۷ قسمتی در سال ۱۹۸۱ ساخته شده است.

عشق و وحشت همراه با «ربه کا»

دختری خدمتکار، با مردی بسیار متمول ازدواج می‌کند و به خانه‌ی پرشکوه او می‌رود. داستان از جایی به اوج خود می‌رسد که خدمتکار جوان، به رمز و راز مرگ همسر سابق مرد پی می‌برد که ظاهرا او را در حادثه‌ای تلخ از دست داده است.

۵ فیلم نیز از سال ۱۹۴۰ تا کنون بر اساس این داستان ساخته شده است. جدیدترین نسخه آن در سال ۲۰۱۸ به کارگردانی بن ویتلی ساخته شده است.

جست و جوی عشق دختران خانم بنت در «غرور و تعصب»

مضمون این رمان عاشقانه حول مفاهیم ازدواج، دارایی، طبقات اجتماعی وخودآگاهی است. خانواده بنت ۵ دختر دارند. دو دختر بزرگتر خانوادهُ دخترانی سنگین و باوقار و دو دختر کوچک خانواده سبک‌سر هستند. در این میان دختر میانی خانواده که چهره نازیبایی دارد، به تحصیل کمالات و آموزش موسیقی می‌پردازد. خانم بنت، که تمام مدت برای چهار دخترش به دنبال شوهری مناسب می‌گردد و برای این هدف، هر کاری می‌کند، نمی‌تواند کنترل تمامی اتفاقات را در دست بگیرد. داستان کاملی از شور و فراق، روایت جین آستین است از عشق الیزابت بنت باهوش و نظم ناپذیر و آقای دارسی جذاب و دست نیافتنی.

بر اساس این رمان ۴ فیلم سینمایی و چندین تئاتر موزیکال در سراسر دنیا ساخته شده است. مشهورترین نسخه آن نسخه‌ای است با بازی کایرا نایتلی در سال ۲۰۰۵.

دانلود کتاب صوتی غرور و تعصب

«جین ایر»، معلم سرخانه‌ی عاشق

جین ایر، معلمی جوان است که پس از پشت سر گذاشتن سختی‌های زندگی و بزرگ شدن در مدرسه‌ای شبانه روزی، حالا معلم سرخانه‌ی دختری ثروتمند می‌شود تا با پدر همیشه مشغول او، داستانی عاشقانه و پر رمز و راز را آغاز کند. تاکید اصلی این رمان بر مضمون تغییر اخلاقی و روحی فرد است.

بر اساس این رمان عاشقانه آثار سینمایی، سریال و تئاترهای بسیاری ساخته شده است. همچنین چند رمان با اقتباس از مفاهیم این داستان نوشته شده‌اند.

دانلود کتاب صوتی جین ایر

«مادام بوواری» و عشق به کتاب‌ها

رمانی با سبک واقع‌گرا که بر مضمون تفاوت جهان ذهنی و دنیای واقعی و تاثیر آن بر کیفیت زندگی فرد تاکید دارد. اِما بوواری، زنی رویا زده است که نمی‌تواند از جهان کتاب‌ها خلاصی پیدا کند. او که با پزشکی معمولی و منفعل ازدواج کرده، آن‌قدر در رویاهای برآمده از رمان‌های عاشقانه غرق می‌شود که بدون ماجرایی پرشور، توان بازگشت به زندگی خسته کننده‌ی خود را ندارد.

بر اساس این رمان نیز ۸ نسخه فیلم و سریال ساخته شده است. جدیدترین آن‌ها در سال ۲۰۱۴ توسط سوفی برتز کارگردانی شده است.

دانلود کتاب صوتی مادام بواری 

شور تمام نشدنی دختری «بر باد رفته»

یک رمان عاشقانه در دل جنگ داخلی امریکا. زمانی که مبارزات طبقاتی اوج می‌گیرد. میچل در این رمان از این فضا و زمان به خوبی استفاده کرده تا روایت خود را کامل کند. اسکارلت جوان و زیبا، توجه تمامی مردان دور و برش را به خود جلب می‌کند و این از او بُتی از غرور و بی‌نیازی ساخته است. او که خود درگیر عشقی نامتعارف است، با بی‌اعتنایی‌اش، تمام آرزوها و رویاهایش را بر باد رفته می‌بیند.

بر اساس این داستان نیز نسخه‌های متعددی فیلم، تئاتر و سریال ساخته و جستار نوشته شده است. اما معروف‌ترین فیلمی که ساخته شده، در سال ۱۹۳۹ به کارگردانی ویکتور فلمینگ است.

مبارزه در راه زندگی، همراه با «جنگجوی عشق»

این کتاب، داستان زنی مبارز را روایت می کند. مبارزه ای نه در راه وطن یا عقیده، که در راه نزدیک‌ترین و پرتپش‌ترین مفهوم انسانی: عشق. او که پر است از پرسش‌هایی درباره‌ی رابطه، زندگی، ازدواج و غیره، آن قدر ایستادگی می‌کند تا بالاخره راه خود را پیدا کند.

تصادف هیجان‌انگیز «شب‌های روشن»

پسری تنها و پرشور، در خیابان قدم می‌زند و در پی عشق می‌گردد. ناگهان با دختری مواجه می‌شود که مدت‌هاست سر قراری می‌رود که هیچ‌گاه به سرانجام نمی‌رسد. این دو، با یکدیگر همراه می‌شوند تا داستانی دیگر، بیرون از سرنوشتشان، بسازند.

در سراسر دنیا از این داستان نه فیلم ساخته شده است. در ایران نیز در سال ۱۳۸۱ توسط فرزاد موتمن فیلمی با همین نام ساخته شده است.

به دست آوردن «عشق و چیزهای دیگر»

داستان، روایتگر سرگذشت هانی یادگاری است که عاشق دختری معمولی می‌شود و می‌بیند که برای ادامه‌ی ماجرا، تنها عشق کافی نیست و پای «چیزهای دیگر»ی در میان است که او را وا می‌دارند خود را به دردسر بیاندازد. مستور برای روایت خود از فضاهای شهری نام آشنا استفاده کرده است.

زندگی واقعی در «سیر عشق»

ربیع و کرستن کم کم می‌آموزند، که پس از عشق پرشور اولیه، تجربه‌ی زندگی واقعی را در پیش رو دارند و این خود چالش بزرگی است، که عشق بزرگ‌تری را می‌تواند در پی داشته باشد.

این کتاب در ۵ فصل نوشته شده است. فصل‌های آن عبارتند از رمانتیسم، از آن پس، فرزندان، بی‌وفایی و فرار از رمانتیسم. این کتاب به کمک مفاهیم فلسفی و روانشناسی عشق را تعریف کرده است.

گذر از عشق در راه خاک، در «بار دیگر شهری که دوست می داشتم»

این کتاب، دو راهی‌ای بزرگ را پیش پا می‌گذارد. آیا می‌شود در راه رسیدن به معشوق، از خاکمان، از شهری که دوست داریم عبور کنیم؟ یا بهتر از معشوق را فدای این عشق بزرگ تنیده در جان کرد؟ این داستان، روایت پسری است که به دنبال معشوقش از زادگاه خود فرار می‌کند و حالا که معشوق او را تنها گذاشته، دوباره به شهرش باز می‌گردد.

روایت موازی «عشق»

«عشق»، به دو داستان موازی می‌پردازد. یکی جست و جوی بی‌امان «بلا»، دختری آمریکایی برای یافتن عشق و دیگری، داستان دلبستگی شمس و مولانا. این دو داستان، به شکل‌گیری روند یکدیگر کمک می‌کنند. این کتاب با ترجمه ارسالان فصیحی با عنوان «ملت عشق» نیز به چاپ رسیده است.

دانلود کتاب صوتی ملت عشق

چه کسی نمی‌تواند بگوید که «دوست داشتم کسی جایی منتظرم باشد»؟

این کتاب مانند دیگر آثار آنا گاوالدا، مجموعه‌ای از دوازده داستان کوتاه عاشقانه، با محوریت جست و جوی عشق و نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن است.

دانلود کتاب صوتی دوست داشتم کسی جایی منتظرم باشد

«من پیش از تو» چگونه بودم؟

داستان دختری جوان و پرشور که به دلیل مشکلات مالی، پرستار پسری ورزشکار می‌شود که حالا در اثر سانحه‌ای، تمام توان فیزیکی خود را از دست داده. پسر، که خالی از امید و زندگی است، با همراهی دختر جوان و جرقه‌های عشق او، به آدم تازه‌ای بدل می‌شود.

فیلم سینمایی با همین نام در سال ۲۰۱۶ توسط تئا شاروک و بازی امیلیا کلارک (بازیگر نقش دنریس در سریال بازی تاج و تخت) ساخته شده است.

دانلود کتاب صوتی من پیش از تو

«چوب نوروژی» در دانشگاه ژاپنی

داستانی سراسر دانشجویی که در اعتراضات دهه‌ی ۱۹۶۰ ژاپن می‌گذرد. تورو، دانشجویی است که بعد از خودکشی دوست صمیمی‌اش، به دختری بسیار نزدیک و عاشق او می‌شود.

نام این کتاب برگرفته از نام آهنگی از گروه «بیتلز» است. برخی این کتاب را داستان زندگی خود موراکامی می‌دانند. اما او این موضوع را انکار کرده است.

در یادداشت «هاروکی موراکامی؛ از سوکورو تازاکی بی‌رنگ تا سامسای عاشق» نیز بسیاری از آثار موراکامی از جمله چوب نروژی را معرفی کرده‌ایم.

معرفی کتاب‌های موراکامی و رمان عاشقانه

هاروکی موراکامی ؛ از سوکورو تازاکی بی‌رنگ تا سامسای عاشق

رازی که در «چشم‌هایش» پنهان است

داستان رمزآلود عشق قدیمی استاد ماکان، نقاش و مبارز انقلابی به زنی که چشم‌هایش در تابلوی آویخته به دیوار مدرسه، توجه ناظم جدید را به خود جلب می‌کند.

دانلود کتاب صوتی چشم‌هایش

جان دادن عشق در «عشق سال های وبا»

ماجرا از دلدادگی دو جوان آغاز می شود و روابط و نامه‌های پنهانی پرسوز و گدازشان. دوریِ کوتاهی اما، دختر را از معشوقش دلزده می‌کند و معشوق، این عشق را تا انتها همراه با خود به سفری دور و دراز می‌برد.

در سال ۲۰۰۷ فیلمی با همین نام به کارگردانی مایک نیوول و بازی خاویر باردم ساخته شده است.

دانلود کتاب صوتی عشق در زمان وبا

عشق بدون جغرافیا، در همراهی با «دختری از پرو»

این کتاب، ما را با ریکاردوی عاشق همراه می‌کند که به دنبال عشق زندگی‌اش یا همان «شیلیایی کوچک»، جهان را می‌گردد و این دختر عجیب و غریب را با سرنوشت طنزآلودش، در موقعیت‌های مختلف، دنبال می‌کند.

آشنایی آنان در زمانی آغاز شد که این دختر، نوجوان ساده‌ای بود که تنها دغدغه عشق را داشت. اما چندی بعد او به صف چریک‌های مبارز در کوبای فیدل کاسترو می‌پیوندد و ماجرا آغاز می‌شود.

مدت کوتاهی برای عشق ورزیدن در «نحسی ستاره‌های بخت ما»

این کتاب، آشنایی و رابطه‌ی عاشقانه‌ی دو نوجوان درگیر بیماری سرطان را روایت می‌کند که در طول داستان، کم کم به یکدیگر نزدیک می‌شوند و برای پیدا کردن کورسویی از امید، شانه به شانه‌ی یکدیگر می‌جنگند. بر اساس این داستان در سال ۲۰۱۴ فیلمی ساخته شده است.

این‌ها تنها ۲۰ مورد از هزاران رمان عاشقانه است که ممکن است در طول زندگی، شانس خواندنشان را داشته باشیم. اما حقیقت این است که هر چقدر هم که لا به لای کلمات عاشقانه گم شویم، واقعیت ماجراجویی در عشق، چیز بزرگ‌تری است. کتاب را که بستید، دست بجنبانید و برای زندگی عاطفیتان کاری کنید. به قول حافظ: «عاشق شو ار نه روزی کار جهان سر آید…»

(۲,۴۶۳ بازدید تا امروز)

این یادداشت‌ها را هم بخوانید

اشتراک گذاری