خرید کتاب از سر کوچه تا سر طاقچه

خرید کتاب از سر کوچه تا سر طاقچه

۱۳۹۷-۱۱-۰۱ 0 نویسنده گلاره مرادی
در ۴ دقیقه بخوانید

در یادداشت «۶ نکته برای خرید کتاب مناسب»، درباره‌ی انتخاب کتاب صحبت کردیم، اما پس از پیدا کردن گزینه‌ی مناسب، هنوز چند قدمی مانده تا به کتاب موردنظرتان برسید.

در مرحله‌ی خرید کتاب،‌ ممکن است باز هم با مشکلات یا سؤالاتی مواجه شوید. ممکن است قیمت کتاب‌ها برایتان زیاد باشد. ممکن است کتاب موردنظرتان در کتابفروشی‌ها موجود نباشد. ممکن است نتوانید انتخاب کنید که کتاب چاپی بخرید یا کتاب الکترونیکی یا کتاب صوتی.

برای خریدن کتاب موردعلاقه‌تان، چند راه پیشنهاد می‌کنیم و درباره مزیت و معایب هر یک از آن‌ها توضیح می‌دهیم. هر کدام از این روش‌ها می‌تواند شما را به کتاب موردنظرتان برساند.

۱. مستقیم به فروشگاه انتشارات کتاب بروید

فروشگاه‌های نشرهای کتاب‌، معمولاً حوالی خیابان انقلاب یا کریمخان هستند. اگر برای خرید کتاب موردعلاقه‌تان مستقیماً به انتشارات می‌روید، کمتر ممکن است که کتاب را پیدا نکنید. اگر هم پیدا نکردید،‌ معمولاً فروشنده خواهد گفت که چرا کتاب را ندارند. یا ممکن است وعده بدهند که کتاب موردعلاقه‌تان، ظرف دو ماه آینده چاپ خواهد شد. اگر نسخه صوتی کتاب موردعلاقه‌تان تولیدشده باشد،‌ معمولاً آن‌ها را هم می‌توانید در این فروشگاه‌ها در قالب دی‌وی‌دی پیدا کنید. از طرفی، اگر ساکن تهران نباشید،‌ ممکن است رفتن به خیابان انقلاب و کریمخان برایتان کار راحتی نباشد.

۲. به کتابفروشی‌های حوالی خانه‌تان بروید

کتاب‌فروشی‌های کوچکتر، معمولاً فضای خودمانی‌تری دارند. تعدادی از آن‌ها هم مکانی دارند که بتوانید در آنجا بنشینید و کتاب بخوانید. ممکن است تمامِ کتاب‌های موردنظرتان در کتابفروشی وجود نداشته باشد، اما معمولاً می‌توانید با صاحب کتابفروشی صحبت کنید و از او برای یافتن کتاب موردعلاقه‌تان راهنمایی بخواهید. نسخه صوتی کتاب‌ها را هم ممکن است در این فروشگاه‌ها پیدا کنید.

۳. خرید کتاب از سایت‌های آن‌لاین

تعدادی از سایت‌ها، مثل سایت شهرکتاب آن‌لاین، ایران کتاب و… فروشگاه‌های آن‌لاینی هستند که با مراجعه به آن‌ها می‌توانید نسخه‌های چاپی کتاب‌ها را سفارش دهید و هزینه آن را به‌طور آنلاین پرداخت کنید.

اگر خرید کتاب را از این طریق پی بگیرید، می‌توانید در منزلتان کتاب را (به‌صورت چاپی و یا دی‌وی‌دی‌های کتاب صوتی) دریافت کنید. از طرفی، علاوه‌بر هزینه‌ی کتاب، هزینه‌ی حمل‌ونقل آن را هم باید در نظر داشته باشید.

۴. کتاب الکترونیکی و صوتی بخرید

اگر انتخابتان کتاب الکترونیکی یا کتاب صوتی است، می‌توانید از کتابخوان‌های موجود استفاده کنید (در یادداشت‌های قبلی وبلاگ، در مورد کتاب الکترونیکی و کتابخوان توضیح داده‌ایم). در ایران، اپلیکیشن‌های کتابخوان فارسی‌زبانی وجود دارند که این کتاب‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند. طاقچه، یکی از این اپلیکیشن‌هاست که بر امکان خرید کتاب الکترونیکی و صوتی، می‌توانید کتاب‌های رایگان نیز در آن پیدا کنید.

استفاده از اپلیکیشن‌های کتابخوان و کتاب الکترونیکی، مزایای بسیاری دارد که در یادداشت‌های قبلی وبلاگ درباره آن‌ها بسیار گفته‌ایم. قیمت آن‌ها بسیار کمتر است و همیشه در دسترسِ خواننده هستند. این دو دلیل، مهم‌ترین دلایلی هستند که خواننده‌ها را به‌سمت استفاده از کتابخوان‌ها جلب کرده‌اند.

درباره‌ی مزایای کتاب‌های الکترونیکی، می‌توانید نظرات کاربران طاقچه را در یادداشت کتاب الکترونیکی و کتابخوان از نگاه کاربران طاقچه بخوانید.

راهنمای خرید کتاب از طاقچه

موبایل و حساب کاربری طاقچه

حساب کاربری

موبایل و جستجوی کتاب

انتخاب کتاب

خرید کتاب

گام اول: اگر حساب کاربری ندارید، بسازید

حساب کاربری برای خریدن کتاب از طاقچه ضروری است. اگر سیستم‌عامل گوشی همراه یا تبلت شما اندروید است، اپلیکیشن طاقچه را به‌راحتی می‌توانید از سایت طاقچه، گوگل‌پلی، مایکت و… دانلود و نصب کنید. اگر از سیستم عامل ios استفاده می‌‌کنید می‌توانید از سایت طاقچه یا سیب‌اپ طاقچه را نصب کنید. اگر در خارج از ایران زندگی می‌کنید یادداشت  آیا از مشکل نصب طاقچه روی ios و پرداخت ارزی رنج می‌برید؟ را بخوانید و مراحل نصب را دنبال کنید.

گام دوم: کتاب را جست‌وجو کنید

اپلیکیشن طاقچه را باز کنید و در بخشِ «کاوش» نام کتاب مورد نظرتان را جست‌وجو کنید. اگر نامِ دقیق کتاب را فراموش کرده‌اید، اگر بخشی از آن را هم در بخشِ جست‌وجو وارد کنید، آن را پیدا خواهید کرد.

گامِ سوم: به صفحه کتاب بروید

اسم کتابِ موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید. صفحه‌ای خواهد آمد که اطلاعاتی درباره‌ی کتاب در آن نوشته شده است.

در بخشِ جزئیات، توضیحاتی را درباره‌ی موضوع کتاب و توضیح مختصری درباره‌ی

موبایل و توضیحات کتاب

توضیحات کتاب

مراحل خرید کتاب

خرید کتاب

نویسنده می‌توانید بخوانید.

در بخش «نظرات» می‌توانید امتیازهای خواننده‌ها را ببینید و نظرات آن‌ها را هم بخوانید.

در بخش «بریده‌ها» هم نقل‌قول‌هایی را از کتاب‌ها می‌توانید ببینید که کاربران طاقچه آن را با باقی کاربران به اشتراک گذاشته‌اند. در یادداشت کتاب‌گردی، شبکه اجتماعی کتاب الکترونیکی و کتاب صوتی می‌توانید توضیحات کامل‌تری در مورد بریده‌ها بخوانید.

اگر بخش «نمونه» را انتخاب کنید،‌ می‌توانید چند صفحه‌ی اول کتاب را رایگان بخوانید.

در کنار بخش «نمونه» گزینه «نسخه‌ی کامل» وجود دارد. با انتخاب این گزینه وارد فرآیند خرید کتاب خواهید شد.

گامِ چهارم: پرداخت کنید

 سه گزینه برای پرداخت وجود دارد که در بخش «روش‌های پرداخت» روی تصویر نشان داده شده است.

گزینه اول، افزایش موجودی کیف پول است. شما می‌توانید هر چندوقت‌یک‌بار کیف پولتان را با مبلغ‌های ۲۰۰۰، ۵۰۰۰، ۱۰۰۰۰، ۲۰۰۰۰ و ۴۰۰۰۰ تومانی شارژ کنید. برای این کار گزینه «افزایش موجود کیف پول» را انتخاب و مراحلش را دنبال کنید. پرداخت از طریق کیف پول، این امکان را به شما می‌دهد که در خریدهای بعدیتان، لازم نباشد دوباره فرآیند پرداخت را طی کنید. می‌توانید از موجودی کیف پولتان استفاده کنید.

اگر در ایران هستید یا کارت‌های بانکی خود را دارید، می‌توانید مبلغ مورد نظر را به صورت اینترنتی و با اطلاعات کارت‌های بانکی پرداخت کنید. برای این کار قسمت کارت‌های عضو شتاب را لمس کنید، اطلاعات کارت خود را وارد کنید و پرداخت را بزنید. کیف پول شما، به همان میزانی که بخواهید،‌ شارژ می‌شود.

اگر در خارج از ایران هستید و کارت‌های بانکی خود را ندارید، در PayPal یک حساب کاربری برای خودتان درست کنید. سپس گزینه سوم (پرداخت ارزی) را انتخاب کنید تا وارد سایت پی‌پل شوید و مراحل پرداخت را طی کنید. پس از تمام شدن این مراحل برمی‌گردید به صفحه اصلی کتاب.

کتابخانه طاقچه

کتابخانه

گام پنجم: به کتابخانه بروید

اگر مراحل خرید شما موفقیت‌آمیز باشد، کتاب موردنظرتان به‌صورت خودکار به کتابخانه‌ی حساب کاربریتان منتقل می‌شود. به بخش «کتابخانه» اپلیکیشن بروید و از خواندن کتاب لذت ببرید.

اگر در هر مرحله‌ای مشکل داشتید، لطفا با پشتیبانی طاقچه تماس بگیرید:

تلفن: ۰۲۱۸۸۱۴۹۸۰۸ – ۰۲۱۸۸۱۴۹۸۱۰

بعد از خرید کتاب مرحله‌ی خواندن آن می‌رسد. در یادداشت‌های قبلی در مورد دو روش اصلی کتاب خواندن توضیح داده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم یادداشت «کتاب خواندن برای لذت بردن» و «کتاب خواندن برای آموختن» را نیز بخوانید.

(۳۴۶ بازدید تا امروز)

این یادداشت‌ها را هم بخوانید

اشتراک گذاری