لوگو طاقچه
داستان شکل‌گیری طاقچه

داستان طاقچه

در 4 دقیقه بخوانید
7,661 بازدید

داستان طاقچه خیلی قبل‌تر از انتشار اولین نسخه‌‌اش شروع شد. اوایل سال ۱۳۹۰ بود و شرکت «حصین» تازه وارد عرصه‌ی نرم‌افزارهای موبایل و کارهای استارت‌آپی شده بود. در آن سال‌ها فضای استارت‌آپی در ایران مثل کودکی نوپا بود و همه چیز غریب و ناآشنا به نظر می‌رسید.

روزی که طاقچه متولد شد

زمستان ۱۳۹۱ بحث راه‌اندازی نرم‌افزاری برای انتشار قانونی کتاب دیجیتال روی دستگاه‌های هوشمند مطرح شد. جمع‌بندی در مورد این که نهایتا چه باید کرد و چطور، چندان روشن نبود، اما مفهوم استارت‌آپ ناب می‌گفت که در چنین شرایطی باید یک نسخه اولیه تولید کرد و بر اساس بازخورد کاربرها در مورد ادامه کار تصمیم گرفت.

بالاخره در یک روز گرمِ شهریور ۱۳۹۲ نسخه صفر اپلیکیشن منتشر شد. اسم اولیه‌‌ی اپلیکیشن، «کتاب من» بود. تیم هنوز کامل نشده بود و چالش بزرگ دیگری که مانع پیشرفت کار می‌شد؛ «جلب کردن اعتماد ناشرها» بود. کتاب الکترونیک هنوز مفهوم غریبی بود و ناشرها اعتماد نمی‌کردند کتاب‌هایشان را در اختیار چند جوانِ ناآشنا بگذارند.

کار به جایی رسید که بچه‌های تیم حاضر شدند نرم‌افزارشان را به یک پخش‌کننده کتاب بفروشند، در صورتی که آن پخش‌کننده بتواند فقط کتاب‌های ۱۵ ناشر ممتاز را به مجموعه اضافه کند، که خب البته نتوانست! در همین روزها بود که تیم تصمیم گرفت اسم محصول را تغییر بدهد و بگذارد؛ «طاقچه۱» 

اولین قدم‌ها 

در بهار ۱۳۹۳ با تلاش‌های زیاد، چند ناشر بزرگ به طاقچه پیوستند و گروه به این نتیجه رسید که باید با تمرکز و توان بیشتری وارد بازار شود. اینجا بود که طاقچه به یکی از سرشاخه‌هایِ اصلی شرکت تبدیل شد و تیم مستقلی برایش شکل گرفت.

جوانی که به صورت پاره‌وقت برای جذب ناشران تلاش می‌کرد و دو دانشجوی کامپیوتر، که یکی تحصیلاتش را در دانشگاه ای‌تی‌اچ زوریخ تمام کرده بود و دیگری در ایران؛ هسته‌ی اولیه تیم مستقل را شکل دادند. در کمتر از سه ماه تعداد اعضای گروه از دو و نیم نفر به شِش نفر رسید. کارها تخصصی شد و تیم‌های مجزایی شکل گرفت؛ فنی، تبدیل، تامین محتوا و مارکتینگ. یکی از شش نفری که اضافه شد، دانشجوی «علم اطلاعات و دانش‌شناسی» بود و به واسطه کامل کردن پایان‌نامه‌اش در حوزه نشر، رابطه‌‌ی تیم تامین با ناشرها بهتر شد.

تیمِ تامین با این انرژیِ جدید موفق شد اعتماد ناشرهای بیشتری را جلب کند و کتاب‌های بیشتری به طاقچه اضافه شود. هم‌زمان تیم فنی برای بالا بردن کیفیت، نرم‌افزار را از ابتدا بازنویسی کرد.

رونمایی رسمی طاقچه 

این تلاش‌هایِ موازی سرانجام در آبان ماه همان سال نتیجه داد و در همایش ملی «کتاب الکترونیک» در دانشگاه تهران، طاقچه به صورت رسمی رونمایی شد. در زمان رونمایی، کتاب‌های الکترونیکی طاقچه به بیش از ۱۰۰۰ عنوان رسیده بود و بیش از ۲۵ ناشر با طاقچه همکاری می‌کردند. نرم‌افزار طاقچه هم به دلیل بازنویسی، با اختلاف از لحاظ رابطه‌ و‌ تجربه کاربری (UI و UX) از رقبا پیشی گرفت. پس از این رونمایی، روند اتفاق‌های خوب ادامه‌دار شد و هر روز به تعداد کتاب‌ها اضافه می‌شد و ناشرهای بیشتری با طاقچه همکاری می‌کردند.

رونمایی از کتابخوان الکترونیکی اختصاصی طاقچه 

اردیبهشتِ ۱۳۹۴ در بیست‌و‌هشتمین نمایشگاه کتاب، غرفه «طاقچه» برگزیده‌ی بخش رسانه‌های دیجیتال نمایشگاه شد. پس از این موفقیت و شناخته‌تر شدن، ۴۰ ناشر جدید به مجموعه اضافه شدند و روند رشد فروش کتاب‌ها به سرعت افزایش پیدا کرد. انرژی و انگیزه تازه‌ای به تیم تزریق شد و همزمان با تلاش‌های تیمِ تامین محتوا و مارکتینگ که حالا به ۱۵ نفر رسیده بودند، تیم فنی شروع کرد به نوشتن نسخه کاملا ایرانی از کتابخوان الکترونیکی.

این پروژه یک سال طول کشید و پاییز ۱۳۹۵ از کتابخوان الکترونیکی اختصاصی رونمایی شد. این تغییرات باعث شد که طاقچه تبدیل شود به سریع‌ترین، روان‌ترین و امن‌ترین کتابخوان ایرانی.

مسابقه‌های طاقچه 

تمام این تلاش‌ها و کارهای تبلیغاتی برای کتاب‌های خاص و طرح‌ نوروزی در بهار ۱۳۹۵، روند رشد را ادامه‌دار کرد. تا اینکه در تابستان ۹۵ طاقچه با همراهی «خندوانه» یک مسابقه کتابخوانی برگزار کرد. استقبال زیادی از این مسابقه شد و رکوردهایی ثبت شد که بعضی‌هایشان در تاریخ کتابخوانی کشور بی‌سابقه بودند. بعد از این مسابقه، برگزاری مسابقه‌های کتابخوانیِ با شیوه‌های مختلف ادامه پیدا کرد، به این امید که مخاطبان گسترده‌تری لذت خواندن کتاب را بچشند.

شروع یک راه بی‌پایان

هم‌زمان با این تغییرات، تیم فنی نیز مثل همیشه روی توسعه محصول متمرکز بود و زمستان سال ۹۵ بخش کتاب‌های صوتی اضافه شد. در بهار و تابستان ۹۶ امکانات کتاب‌گردی (شبکه اجتماعی درون اپلیکیشن) گسترش پیدا کرد. علاوه بر امکان جواب دادن به نظرات که از حدود یک سال پیش به وجود آمده بود، امکان به اشتراک گذاشتن بریده کتاب در خود اپلیکیشن و سایر نرم‌افزارها فراهم شد.

جدیدترین محصولِ تیم فنی که در پایان سال ۱۳۹۶ و ابتدای سال ۱۳۹۷ توسعه داده شده، بخش «طاقچه بی‌نهایت» یا همان «کتابخانه همگانی» است. این بخش برای کسانی است که می‌خواهند با هزینه یک کتاب، امکان خواندن صدها کتاب را داشته باشند. به قول یکی از بچه‌ها، بخشی برای کرم‌ِ کتاب‌ها و کسانی که از خواندن سیر نمی‌شوند. تا کنون بیش از ۱۵۰۰ کتاب در این بخش وارد شده و هر هفته ده‌ها کتاب به آن اضافه می‌شود.

طاقچه امروز مجموعه مستقل و بزرگی شده و از دو و نیم نفر به ۴۰ نفر رسیده است. واقعیت دیگر این است که شرایط دنیای نشر و کتاب الکترونیک هم نسبت به گذشته بهتر شده. آدم‌های زیادی در این سال‌ها همکاری کرده‌اند و هر کدام به شکلی برای اینکه طاقچه به اینجا برسد تلاش کردند.

داستانِ «طاقچه» داستان یک فرد نیست، داستان  تکِ تکِ این آدم‌هاست، داستانِ طاقچه داستان یک تیم است. تیمی که تازه در ابتدای یک راه بی‌پایان است.


پی‌نوشت

۱.  این اتفاق بعد از چند ماه از انتشار اولیه و در پاییز ۹۲ رخ داد. به دلیل اینکه انتشار کتاب فارسی روی نرم‌افزاری با اسم انگلیسی دل‌چسب نبود، گروه تصمیم گرفت اسم اپلیکیشن را عوض کند و بگذارد؛ «طاقچه». اسم جدید به گوش آشناتر بود و حسی خاطره‌انگیز داشت. طاقچه جایی است که چیزهای مُهم‌مان را آنجا می‌گذاریم، چیزهای که می‌خواهیم دم دستمان باشد، چیزهای مهمی مثل کتاب.

پی‌نوشت: بعد از نوشتن این یادداشت امکانات دیگری هم به سایت و نرم‌افزار اضافه شد مثل؛ «کتابخوان تحت وب» که در یادداشت «با کتابخوان تحت وب طاقچه همه جا کتاب بخوانید» در موردش نوشتیم. اگر دوست دارید ادامه‌ی داستان طاقچه را بدانید، هر هفته به وبلاگ طاقچه سربزنید.

 


Avatar

طاقچه


اشتراک گذاری یادداشت
3.7 3 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
56 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
علي تهذيبي
علي تهذيبي
2 سال قبل

سلام
اميدوارم كه هميشه اين راهتون در حوزه كتابخواني و فرهنگ ادامه دار باسه فكر كنم از همون روز هاي انتشار اين اپليكيشن باشما هستم تبريك ميگم به خاطر اين اتفاق خوبي كه براي ما رقم زدين موفق و پايدار باشين

حسین
حسین
2 سال قبل

سلام تبریک میگم بهتون
موفق باشید
اگه کتابهای صوتی در زمینه های مختلف از جمله موفقیت تهیه و ارائه بدید فک کنم استقبال بیشتر بشه خودم به شخصه استقبال بیشتری میکنم مخصوصا کتابهایی که در حوزه ثروت و موفقیت رفرنس هستند.
با آرزوی موفقیت

هستی
هستی
1 ماه قبل

کتاب سمفونی ذهن صوتی نیست بخرید و تاثیر آن را در زندگی خود ببینید

محمد فروغی
محمد فروغی
2 سال قبل

ایده‌ی عالی و گام مثمر برداشتید، خداوند جزای خیر دهد به شما

مهدی
2 سال قبل

تلاش شما میتونه الگوی خیلی از ماها باشه.
موفق و پایدار باشید

سعید
سعید
2 سال قبل

سلام و خدا قوت به همه شما عزیزان

فریماه
فریماه
2 سال قبل

سلام
شما عالی هستید و ممنون بابت این کتابخانه عالی تر از
عالی ??

مهتاب
مهتاب
2 سال قبل

با سلام،من داستانتونو خوندم به نظر خيلي پشتكار ميخواد كه اينطور پيش بري و نا اميد نشي ،اميدوارم تا هميشه همينطور با انرژي بموني. تشكر از كتابخونه خوبتون.

محبوبه امینی
محبوبه امینی
2 سال قبل

حسابی خسته نباشید،واقعا راه طولانی و سختی بوده و همچنان هم خواهد بود اما امیدوارم همیشه در صدر باشید ❤❤

دنیا سالاری
دنیا سالاری
2 سال قبل

این کار شما انگیزه ای برای کسانیست ک بدنبال افقی روشن با امکاناتی محدودن
نه کتاب خوانی آنچنان رواج داره نه مفهوم کتاب الکترونیک به طور رسمی نه اعتماد اما شما موفق شدید رواجش بدید
زنده باشید

شهرزاد
شهرزاد
2 سال قبل

امیدوارم این تیم همیشه موفق باشه
تولد ۴ سالگیتون هم مبارک

قربانی
قربانی
2 سال قبل

سلام ضمن تبریک به دست اندرکاران محترم طاقچه به اطلاع می رساند کاری بسیار وزین و در خور انجام شده و گامی بلند در جهت ارتقائ فرهنگ کتابخوانی برداشته شده خداوند به شما جزای خیر عنایت کند
پیروز و موفق باشید

دانیال فرزانه ثابت
دانیال فرزانه ثابت
2 سال قبل

بهتر است در ابتدای امرسلام و عرض ادب و خداقوّتی??? داشته باشم خدمت این تیمِ قشنگ?.

من هم به نوبه ی خودم خوشحالم که توانستم شما را پیدا کرده و از مجموعه ی پُر بارِ طاقچه استفاده کنم، و این مایه ی افتخار منِ ایرانی و عاشقِ کتاب هست.?

اُمّیدوارم بنده هم بتوانم به شما، تیمِ خط شکنِ طاقچه، به نوبه ی خودم کمک نمایم و برادری کوچک در دو راستای کتابخوان و معرفی نرم افزار و هم کتابهایتان به دیگران باشم…

از ایزد تبارک و تعالی خواهان موفّقیّت روز افزون و چه بسا لحظه به لحظه شما هستم.

یا حق/ یا اللّه مددی???
دانیال فرزانه ثابت
21 آبان ماه 1397
?????
?????

فرید
فرید
2 سال قبل

تبریک به موسسین و همه ی کارمندهای خوب طاقچه. مزیت طاقچه نرم افزار قویترش نسبت به رقبا و محیط باز و تقریبا صمیمانه اشه که اعمال محدودیت زیادی از طرف تیم طاقچه روی نظرات نمیشه و تقریبا میشه گفت ازادی بیان خوبی در محیط نرم افزار چه به لحاظ انتقاد از ناشر/کتاب/نویسنده/مترجم و حتی خود طاقچه و همینطور بیان نظرات اجتماعی/اعتقادی/سیاسی وجود داره. سعه ی صدر مسئولین طاقچه جای تشکر داره
قابلیت باز شدن پانویس در همون صفحه به شکل پاپ اپ دل ادم رو برای طاقچه تنگ میکنه وقتی که مجبور شده توی یه برنامه ی دیگه کتاب بخونه و یهو برای پانویس پرت شه ته کتاب و ده دقیقه تلاش کنه که دوباره بتونه روی عدد بزنه و برگرده جایی که بود!
در اخر اینکه کاشکی به جای این 50 کتاب ضعیفی که برای جشنتون گذاشتین حتی فقط یه کتاب خوب و پرطرفدار میذاشتین! یه دونه خوب به جای این پنجاه تا کتاب عجیبی که گذاشتین
بازم تبریک و خسته نباشید

علی قربانی
علی قربانی
2 سال قبل

درود بر شما و نرم افزار مفیدتون

حسین پوریزدان
حسین پوریزدان
2 سال قبل

سلام.عرض تبریک خدمت بروبچ زحمت کش طاقچه امیدوارم روزبه روز کارتون توسعه پیدا کنه و فرهنگ کتاب وکتابخوانی را به حد اعلا برسانید.
برای گسترش فرهنگ کتابخوانی بین دانش آموزان در مدارس هم برنامه ریزی کنید و با هماهنگی وزارت مربوطه مسابقه یا کار دیگری ارائه دهید.با سپاس

سعیده
سعیده
2 سال قبل

این اپلیکیشن دوست داشتنی طی یکی دو سال اخیر به یکی از بهترین دوستانم تبدیل شده.
سپاسگزارم و بهترین ها رو برای تیم شما آرزومندم.

طاقچه جان تولدت مبارک

احسان
احسان
2 سال قبل

درود
من اهل نظر دادن و پست گذاشتن توی فضای مجازی نیستم. ولی نتونستم واسه طاقچه چیزی ننویسم. خیلی عزیزید. ممنون که هستید و همیشه پر انرژی باشید.

فاطمه
فاطمه
2 سال قبل

سلام علیکم
خسته نباشید دست شما درد نکنه طاقچه بسیار عالی است
چهارمين سال طاقچه مبارک باد ? درود بر سازندگان طاقچه خدا شمارا موفق و مؤيد دارد

Motahareh
Motahareh
2 سال قبل

حقیقاً بهترین برنامه کتابخوان!!! بسیار از زحمتتان متشکرم

زینب
زینب
2 سال قبل

شما راه بسیار زیبایی رو به روی کتاب دوستان گشودید و من خیلی از شما ممنونم باید اعتراف کنم اوایل فکرمیکردم پول دادن به کتاب دیجیتال کاربیهوده و پول دورریختنه! اما الان طاقچه رو رسماً یکی از دارایی های مهم خودم میدونم و کتابهاش برام هیچ فرقی با نسخه چاپی ندارن

روشن
روشن
2 سال قبل

عالی بود
من اولین بار با یه اپ دیگه کتاب میخوندم.اما الان از بین دو اپ دیگه بازم طاقچه رو انتخاب کردم و ادامه دادم .فک میکنم از همون روزای اولش با طاقچه بودم و هستم.
دقیقا یه حس اطمینان همیشگی یه همراه خوب رو به من انتقال میده

آرزو میکنم روند رو به رشدتون همچنان ادامه داشته باشه

:)
:)
2 سال قبل

امیدوارم همیشه همین طور با پشتکار پیش برید و موفق باشید ⚘❤

ربیعی
ربیعی
2 سال قبل

امیدوارم یه کتابخوان الکترونیکی هم درست کنید مثل کیندل که گوشی پدر چشم کاربران رو در نیاره
چقدر عالی میشه اگر بشه

امیر
2 سال قبل

سلام
به نظرم مهم ترین نشانه‌ی بهترین بودن طاقچه بین رقبا، اینه که وقتی یک کتابی رو نرم‌افزار های دیگه معرفی می‌کنند،اول می‌گردی که ببینی طاقچه اون رو برای خرید داره یا نه…

فواد
فواد
10 ماه قبل

سلام
من عادت دارم از بعضی جملات کتابها اسکرین شات بگیرم و ذخیره کنم ، تو طاقچه بینهایت این امکان وجود ندارد که البته قابل درکه ، ترسی که من دارم اینه که یه روز کلا طاقچه جمع بشه و کل هایلات‌هام از بین بره ، ای کاش تو طاقچه بی‌نهایت هم میشد اسکرین گرفت
امیدوارم همیشه پایدار باشید

هانیه
هانیه
9 ماه قبل

بسی عالی بود این تایم لاین

رضا
رضا
1 ماه قبل

سلام طاقچه می تونه در قسمت بی نهایت برنامه‌ی طاقچه، طرح خاصی رو برای مدارس قرار بده؟ یعنی دانش آموزان یک مدرسه با پرداخت مبلغی کمتر از وقتی که به طور مستقل می پرداختند به کتاب های قسمت بی نهایت دسترسی داشته باشند( مدیر مدرسه دانش آموزان رو عضو کنه و پول رو بپردازه)
این طوری ممکنه مشکل کتاب خونه نداشتن مدارس یا دور بودن کتابخونه ها از محل سکونت دانش آموزان حل بشه

آرش
آرش
8 روز قبل

سلام من امیدوار بودم بخش کتابگردی رو گسترش بدید و با نوآوری طاقچه رو تبدیل کنید به فضایی که هم کتابخانه باشه و هم یک شبکه اجتماعی مخصوص اهل کتاب. اما متاسفانه گسترش که ندادید تازه ازش کم هم کردید. اول نوتیف پاسخ کامنت رو حذف کردید بعد قسمت کامنت های جدید رو از کتابگردی حذف کردید . من حدس میزنم (تقریبا مطمئنم) که دلیلش بحث ها و دعواهایی بود که در بخش کامنت ها رخ میداد. وقتی یک نفر کامنت میگذاشت از طریق کتابگردی همه افراد حاضر میتونستن کامنتش رو ببینن و خیلی وقت ها بحث در میگرفت. شما هم طبق یک سنت ایرانی برای حل این مشکل کلا مسئله رو حذف کردید. بهرحال پیشنهاد میکنم دنبال قوی تر کردن این بخش باشید.

GreenBird
GreenBird
1 روز قبل

خیلی اپلیکیشن زیبا کامل ومفیدی دارید،خسته نباشید انشالله همیشه موفق باشید وخوش بدرخشید.

یادداشت های مشابه